Commonwealth Video games 2022, Day 9: Full India Schedule

  

Day 9 of the continuing Commonwealth Video games will see grappler Vinesh Phogat begin her marketing campaign. The Indian ladies's cricket staff will sq. off in opposition to England within the semi-finals whereas the boys's hockey staff will battle it out in opposition to South Africa within the semi-finals. Para desk tennis participant Bhavina Patel will sq. off within the gold medal match.

Manju Bala will make her presence felt within the ladies's hammer throw finals whereas boxers Amit Panghal, Nitu Ganghas, and Nikhat Zareen will all participate of their respective semi-final bouts.

Right here is the total Day 9 India Schedule for the continuing Commonwealth Video games

Desk Tennis (2 PM)-- Ladies's Doubles Spherical of 16 (Akula Sreeja/Reeth Tennison), Ladies's Doubles Spherical of 16 (Manika Batra/Diya Parag Chitale, 2 PM), Blended Doubles semifinals (Achanta Sharath Kamal/ Akula Sreeja, 6 PM)

Para-athletics (2:50 PM)-- ladies's F55-57 shot put finals (Poonam Sharma, Sharmila Santhosh)

Athletics (3 PM)-- ladies's 10km stroll ultimate (Bhawna Jat, Priyanka Goswami), males's 3000m steeplechase ultimate (Avinash Sable, 4:20 PM), ladies's 4*100 relay spherical Warmth 1 (Hima Das, Dutee Chand, Srabani Nanda Simi, 4:45 PM), ladies's hammer throw finals (Manju Bala, 11:30 PM), males's 5000m finals (Avinash Sable, 12:40 AM), ladies's 200m finals (Hima Das, if certified, 2:14 AM)

Boxing (3 PM) -- over 45-48kg semifinals (Nitu Ganghas), over 48-51kg semifinals (Amit Panghal, 3:30 PM), over 48-50kg semifinals (Nikhat Zareen, 7:15 PM), over 57-60kg semifinals (Jaismine Lamboria, 8 PM), over 63.5-67kg semifinals (Rohit Tokas, 12:45 AM), over 92kg semifinals (Sagar Ahlawat, 1:30 AM)

Wrestling (3 PM onwards)-- Pooja Gehlot, Naveen, Vinesh Phogat, Pooja Sihag, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Nehra

Ladies's Cricket (3:30 PM)-- India vs England semi-finals

Badminton -- Ladies's doubles quarterfinals (Treesa Jolly and Gayatri Gopichand), Ladies's singles quarterfinals (PV Sindhu), Males's singles quarterfinals (Kidambi Srikanth)

Promoted

Hockey (10:30 PM) -- Males's semi-final (India vs South Africa)

Para Desk-Tennis (10:45 PM) -- males's singles courses 3-5 bronze medal (Raj Aravindan Alagar), ladies's singles courses 3-5 bronze medal (Sonalben Manubhai Patel, 12:15 AM), ladies's singles courses 3-5 gold medal (Bhavina Patel, 1 AM)

Post a Comment

0 Comments