Commonwealth Games 2022: Full Day 7 India Schedule

  

The sixth day of the continuing Commonwealth Video games noticed Tejaswin Shankar profitable a bronze in males's excessive soar finals whereas Indian girls's hockey staff progressed to the semi-finals after the facet defeated Canada of their closing Pool A sport. Alternatively, the lads's hockey staff additionally defeated Canada 8-0 in Males's Pool B. Boxer Nitu Ghanghas additionally assured India of no less than a bronze medal. The Indian girls's cricket staff have additionally entered the semi-finals after getting the higher of Barbados of their closing Group A match.

On the seventh day of the continuing Commonwealth Video games, stars like Bhavina Patel, Amit Panghal and Dipika Pallikal can be in motion, and the Indian contingent would hope for his or her good present to proceed.

Right here is the total Day 7 India Schedule for the continuing Commonwealth Video games

Desk Tennis (2 PM)-- blended doubles spherical of 64 (Sanil Shetty/Reeth Tennison), blended doubles spherical of 32 (Sathiyan Gnasekaran/Manika Batra), blended doubles spherical of 32 (Sharath Kamal/Sreeja Akula), girls's singles spherical of 32 (Sreeja Akula vs TBD, Manika Batra vs TBD), blended doubles spherical of 32 (Harmeet Desai/Sanil Shetty and Sharath Kamal and Sathiyan Gnasekaran)

Athletics (2:30 PM) -- Ladies's hammer throw qualifying spherical Group A (Sarita Romit Singh, Manju Bala), girls's 200m spherical 1 warmth 2 (Hima Das, 3:03 PM), males's lengthy soar finals (Murali Sreeshankar, 12:12 AM)

Para Desk Tennis (3:45 PM) -- girls's singles courses 3-5 Group 1 (Bhavina Patel), girls's singles courses 6-10 Group 1 (Child Sahana Ravi, 3:45 PM), girls's singles group 3-5 Group 2 (Sonalben Manubai Patel, 4:20 PM), girls's singles courses 3-5 Group 2 (Raj Aravindan Algar, 5:30 PM)

Garden Bowls (4 PM)-- males's singles (Mridul Borgohain vs Ross Davis)

Rhythmic Gymnastics (4:30 PM) -- Particular person qualification Sub Division 1 (Bavleen Kaur)

Boxing (4:45 PM) -- over 48-51kg quarterfinals (Amit Panghal), over 67-70kg quarterfinals (Jasmine Lamboria, 6:15 PM), over 92kg quarterfinals (Sagar Ahlawat, 8 PM), over 633.5-67kg quarterfinals (Rohit Tokas, 12:30 AM)

Promoted

Squash (5:30 PM) -- girls's doubles spherical of 32 (Sunayna Sara Kuruvilla), males's doubles spherical of 32 (Senthikumar Velavan, 6 PM), blended doubles spherical of 16 (Dipika Pallikal/Saurav Ghoshal, 7 PM), blended doubles spherical of 16 (Joshana Chinappa/Harinder Pal, 11 PM), girls's doubles spherical of 16 (Joshana Chinappa/Dipika Palikkal, 12:30 AM)

Hockey (6:30 PM)-- Males's Pool B (India vs Wales)

Matters talked about on this article

Post a Comment

0 Comments